logo

Novinky

Nejlepším světlým ležákem za rok 2023 je Zubr Gradus

Nejlepším světlým ležákem za rok 2023 je Zubr Gradus

Praha, 20. 9. 2023 – Třiadvacátý ročník degustační soutěže České pivo ocenil nejlepší piva za rok 2023, a to v šesti kategoriích. Vyhlášení proběhlo na Svatováclavské slavnosti českého piva, tradičním galavečeru pivovarníků a sladařů, který se nově přesunul do Pražské křižovatky. Do letošního ročníku degustační soutěže se přihlásilo celkem 23 pivovarů s 90 soutěžními vzorky. Na Svatováclavské slavnosti byl také oficiálně zahájen jedenáctý ročník Dnů českého piva, a to naražením sudu vítězného ležáku.
Dny českého piva začínají, na příznivce čekají pivní speciály i prohlídky pivovarů

Dny českého piva začínají, na příznivce čekají pivní speciály i prohlídky pivovarů

Praha, 19. 9. 2023 – Dny českého piva startují 20. září a poběží do konce měsíce. Už tradičně byly zahájeny na Svatováclavské slavnosti, tradičním galavečeru pivovarníků a sladařů, naražením sudu s vítězným ležákem z degustační soutěže ČESKÉ PIVO 2023. Během Dnů českého piva mohou příznivci zlatavého moku ochutnat pivní speciály, navštívit různé akce pořádané pivovary nebo jen zajít s přáteli na své oblíbené čepované pivo.
Pivovarníci musí být aktivnější v prosazování svých zájmů

Pivovarníci musí být aktivnější v prosazování svých zájmů

"Pivovarnictví má v Česku silnou tradici a české pivo je fenoménem i v zahraničí. A na tom je potřeba stavět," říká Tomáš Slunečko, nový výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven. "Nechci nic bořit, naopak chci stavět na tom dobrém, co se svazu v posledních letech podařilo," dodává. Po osmi letech se i s rodinou vrací z Bruselu do Prahy a těší se, jak využije svých zkušeností z Úřadu vlády, Ministerstva zemědělství a v neposlední řadě i ze Stálého zastoupení ČR při EU pro posílení hlasu svazu a prosazování jeho zájmů na lokální i evropské úrovni.
Vyšší DPH na pivo přinese odliv hostů i konec některých hospod

Vyšší DPH na pivo přinese odliv hostů i konec některých hospod

Pivovary se obávají zásadních dopadů konsolidačního balíčku na hospody, restaurace, ale i samotné pivovary, kterých je v Česku včetně minipivovarů více než 500. Vyplývá to z bleskového průzkumu mezi členy Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS). Většina (82 %) pivovarů se obává zrychlení odlivu hostů z hospod a restaurací, a zavírání zejména vesnických hospod, 73 % také očekává negativní dopady na zaměstnanost v sektoru. Stejné obavy mají i hospodští, z nichž dle průzkumu Plzeňského Prazdroje desetina zvažuje ukončení provozu a dalších 5 % je už rozhodnuto, že po zvýšení DPH skončí.