logo

Svatováclavská slavnost 2022: známe vítěze degustační soutěže České pivo 2022 a laureáty Síně slávy

Slavnostní vyhlášení proběhlo v rámci Svatováclavské slavnosti českého piva, tradičního galavečera, který se letos uskutečnil v pražském hotelu Grandior 

Dvaadvacátého ročníku degustační soutěže České pivo se zúčastnilo 27 pivovarů, které přihlásily rekordních 101 vzorků. Do Síně slávy českého pivovarství a sladařství byli letos uvedeni Miloš Musil a Pavel Kořínek. Na Svatováclavské slavnosti byl také oficiálně zahájen jubilejní desátý ročník Dnů českého piva, a to naražením sudu vítězného ležáku.

V jednokolové degustační soutěži, kterou každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským, porota ocenila šest finálových piv z každé kategorie. V minulých ročnících byla vyhlášena pouze první tři místa. Letošním vítězem kategorie světlý ležák se stal Gambrinus Patron 12, jedenáctky ovládlo Starobrno Medium, a za nejlepší světlé výčepní pivo odborníci vybrali Gambrinus Originál 10

Porota tvořená z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce hodnotí především senzorické vlastnosti piva, konkrétně vzhled, barvu, chuť, vůni a texturu. Pod notářským dohledem hodnotí vzorky v celkem v šesti kategoriích – Světlý ležák, 11% světlý ležák, Světlé výčepní pivo, Tmavé pivo, Nealkoholické pivo neochucené a Nealkoholické pivo ochucené.

„Piva, která obstojí v této prestižní degustační soutěži, jsou pro konzumenty zárukou nejvyšší kvality a vytříbeným chuťovým zážitkem,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. 

Světlý ležák

V kategorii světlých ležáků se na prvním místě umístil Gambrinus Patron 12. Druhé místo získal ZUBR Gradus, třetí místo pak obsadil nefiltrovaný Velkopopovický Kozel Mistrův Ležák. 

11% světlý ležák 

V kategorii jedenáctistupňových ležáků získalo první místo STAROBRNO MEDIUM. Druhé místo si odnesl Velkopopovický Kozel 11 a třetí místo patří pivu BRANÍK 11. 

Ostatní kategorie

V kategorii Světlé výčepní pivo si první místo vysloužil Gambrinus Originál 10, hned za ním se umístil rakovnický BAKALÁŘ SVĚTLÁ DESÍTKA a třetí místo získal STAROPRAMEN SMÍCHOV. 

Tmavému pivu opět dominoval BERNARD ČERNÝ LEŽÁK 12, který vyhrál stejně jako vloni. Druhé místo obdržela Černá Hora Tmavé – GRANÁT a třetí příčka patří pivu Velkopopovický Kozel Tmavý. 

Kategorii neochucené nealkoholické pivo vyhrál BIREL, druhé místo obsadil na Budvar Nealko a třetí místo získal BAKALÁŘ NEALKO ZA STUDENA CHMELENÝ.

V ochucených nealko pivech zvítězil BIRELL Pomelo & Grep, příchuť pomela figurovala i na druhém místě, kde se umístil Litovel Pomelo, následovaný pivem Litovel ŘEZANÝ CITRON NEALKO. 

 

Do Síně slávy českého pivovarství a sladařství byli uvedeni Miloš Musil a Pavel Kořínek

Ocenění za celoživotní přínos pivovarskému oboru letos získali dva sládci – Miloš Musil a Pavel Kořínek, kteří se pivu profesně věnují už od 70. let 20. století. Během slavnostního večera byly promítnuty medailonky oceněných, kteří si za svůj profesní život vyzkoušeli všechny úseky výroby piva. 

Ing. Miloš Musil získal titul na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Po nasbírání zkušeností z výroby se jako technolog podílel na inovativních projektech Jihočeských pivovarů, jedním, z nichž byl vývoj prvního československého nealkoholického piva Pita. V jeho dalším karierním působišti, pivovaru Platan, tvořil všechny typy nealkoholických piv. Tento pivovar také řídil, dělal obchodního manažera a sklepmistra. Pivovar Platan by bez něj jednoduše nebyl druhým největším výrobcem nealkoholických piv v Česku. Po odchodu do penze pracoval až do roku 2018 na pozici mistra stáčíren.

Pavel Kořínek se narodil do pivovarské rodiny, bylo tedy záhy jasné, kudy se bude kariérně ubírat. Vystudoval Střední průmyslovou školu potravinářských technologií, a poté nastoupil v roce 1972 do náchodského pivovaru Primátor, kterému zůstal věrný po celou svou kariéru. V Náchodě postupně prošel všechna výrobní oddělení a v roce 1975 se stal mistrem výroby. Další odborné zkušenosti čerpal během zástupů ve funkci sládka v pivovarech v Trutnově a Broumově. V roce 2013 získal ocenění za pivo PRIMÁTOR Weizen, a to v kategorii Nejlepší pivo světa na prestižní londýnské soutěži World Beer Awards. Od svého nástupu do náchodského pivovaru se podílel na jeho postupné modernizaci, čímž významně přispěl k jeho konkurenceschopnosti. A ani po odchodu do penze nezahálí a v pivovaru plní funkci obchodního sládka. Dohlíží tak na správnou péči o pivo v restauracích a hospodách. Také seznamuje veřejnost při prohlídkách náchodského pivovaru s tajemstvím výroby piva.