logo

Pivovary motivují k odpovědnosti na silnicích i na vodě

Projekt „Řídím, piju nealko pivo“ letos již podvanácté odmění odpovědné řidiče, cyklisty a vodáky 

Od května do září probíhá po celém Česku dopravně bezpečnostní kampaň „Řídím, piju nealko pivo“, kde jsou řidiči, cyklisté, vodáci a návštěvníci větších společenských akcí odměněni za své příkladné chování nealkoholickým pivem a alkohol testerem. I díky tomuto preventivnímu projektu, který organizuje Český svaz pivovarů a sladoven za podpory Policie ČR a oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR, se postupně snižuje počet nehod způsobených v důsledku konzumace alkoholu.  

„Tento projekt je podle nás skvělou ukázkou spolupráce pivovarů s Policií a BESIPem a je velmi pozitivně vnímán. Preventivní hlídky Policie ČR odměňují účastníky silničního provozu za jejich odpovědný přístup a to je motivuje ve svém přístupu pokračovat. Naše členské pivovary věnují nealkoholické produkty a spolupracují na této kampani,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Kromě pozemních komunikací se v rámci kampaně počítá rovněž s účastí hlídek Policie ČR u cyklostezek, vodních nádrží a na mnoha větších akcích. Příkladem takových míst budou jihlavská cyklostezka, vodní nádrž Dalešice, květnová pražská motoristická akce Legendy, červencový Sázavafest či vizovický Masters of Rock.

Účelem projektu je motivovat veřejnost k odpovědné konzumaci tak, aby se stále snižoval počet nehod způsobených pod vlivem alkoholu. V roce 2011, kdy se konal první ročník projektu, bylo takových nehod 5 242, za loňský rok se jednalo o 4 452 nehod. To představuje pokles o 15 %, jak ukazují data Policie ČR. Za 12 let spolupráce již stovky policistů zkontrolovali více než 50 000 lidí.

„V důsledku požívání alkoholu před usednutím za volat, či řídítka motocyklu nebo jízdního kola zemřou každoročně při dopravních nehodách desítky osob. Jsou to zcela zbytečné oběti, které by vůbec nemusely být, pokud by se každý řidič motorového či nemotorového vozidla choval zodpovědně. Dopravně preventivní kampaň “Řídím, piju nealko pivo” je dlouhodobě velmi účinným preventivním nástrojem Policie ČR, kterým se daří snižovat tyto následky dopravních nehod a zabránit tak zbytečně zmařeným lidským životům,“ vysvětluje ředitel dopravní policie plk. Jiří Zlý.

Nealkoholické pivo je nejjednodušší varianta, jak dodržovat zákon v případě, kdy má řidič chuť na pivo. V posledních letech jejich popularita rostla a tak se nabídka pivovarů postupně rozšiřuje o nové příchutě, které jsou k dostání v restauracích i obchodech.

 „Zájem o ně je zejména od dubna až do srpna velký. Na letošní sezonu připravuje nealkoholickou novinku téměř každý výrobce,“ uzavírá Ferencová.

Více informací o projektu Řídím, piju nealko pivo najdete na www.rpnp.cz.