logo

Nejlepším českým světlým ležákem 2021 je ZUBR Gradus

Dvacátý první ročník degustační soutěže ČESKÉ PIVO byl rekordní na počet přihlášených vzorů a počet oceněných pivovarů. Porota pod notářským dohledem hodnotila celkem 83 přihlášených vzorků v šesti kategoriích. Nejprestižnější kategorii Světlý ležák ovládly pivovary skupiny PMS Přerov Zubr, Litovel a Holba. V tmavých pivech a ochuceném nealkoholickém pivu se dařilo Rodinnému pivovaru Bernard, nejlepší nealko neochucené je z pivovaru Protivín. Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 22. září 2021 na Svatováclavské slavnosti, kde byly oficiálně zahájeny Dny českého piva naražením sudu s vítězným ležákem.

V letošním ročníku se soutěžilo v těchto kategoriích Světlý ležák, 11% světlý ležák, Světlé výčepní pivo, Tmavé pivo, Nealkoholické pivo neochucené a Nealkoholické pivo ochucené. Porota tvořená z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce hodnotí především senzorické vlastnosti piva, konkrétně vzhled, barvu, chuť, vůni a texturu.

Stejně jako v loňském roce byla i letos soutěž, s ohledem na mimořádnou situaci spojenou s pandemií COVID-19, realizována jako jednokolová. Degustace probíhaly ve dnech 30. 6. a 1. 7. 2021.

„Piva, která obstojí v této prestižní degustační soutěži, jsou pro konzumenty zárukou nejvyšší kvality a vytříbeným chuťovým zážitkem,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. „Jsme rádi, že se nám i za současné situace podařilo zrealizovat dvacátý první ročník degustační soutěže ČESKÉ PIVO, jejímž garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský.“

Nejlepším světlým ležákem je ZUBR Gradus

V prestižní kategorii světlých ležáků se na prvním místě umístil dvanáctistupňový ZUBR Gradus z produkce Pivovaru Zubr. Druhé místo patří Pivovaru Litovel a ležáku Litovel PREMIUM. Třetí příčku obsadila HOLBA Premium z Pivovaru HOLBA.

Nejlepší 11% světlý ležák letos uvařil Pivovar HOLBA

HOLBA Šerák se stal letošním vítězem kategorie jedenáctistupňových piv, když si oproti loňskému roku polepšil hned o dvě příčky. Druhou příčku obsadil Rodinný pivovar Bernard a BERNARD KVASNICOVÝ LEŽÁK 11. Na třetím místě bodoval PARDUBICKÝ PIVOVAR VILÉM z Pardubického pivovaru, a.s.

Výsledky ostatních kategorií

V kategorii světlé výčepní pivo zvítězil ZUBR Classic z Pivovaru ZUBR a.s., na druhém místě se umístil Velkopopovický Kozel 10 z Pivovaru Velké Popovice a třetím oceněným je Pivovar Staropramen se značkou STAROPRAMEN SMÍCHOV.

Nejlepším letošním tmavým pivem je BERNARD ČERNÝ LEŽÁK 12, z Rodinného pivovaru BERNARD a.s., který si polepšil o jednu příčku, druhé místo obsadil GRANÁT Tmavý ležák z Pivovaru Černá Hora a třetí místo Postřižinské pivo Tmavý ležák z Pivovaru Nymburk spol. s r.o.

V kategorii Nealkoholické pivo neochucené zvítězil Pivovar Protivín a.s. se značkou Lobkowicz Premium Nealko a v kategorii nealkoholické pivo ochucené pak BERNARD S ČISTOU HLAVOU ŠVESTKA z Rodinného pivovaru BERNARD a.s.

Kompletní výsledky degustační soutěže ČESKÉ PIVO 2021