logo

Ohlédnutí za Brewers Forum 2023

Česká republika poprvé hostila prestižní konferenci Brewers Forum. Pivovarníci z celého světa diskutovali kreativitu, udržitelnost, inovace, ale i problémy ve výrobě piva

Minulý týden se vůbec poprvé na půdě České republiky konala prestižní mezinárodní akce – pátý ročník Brewers Fora. Cílem eventu, na kterém se sešli stovky zástupců pivovarnického sektoru z celého světa, bylo diskutovat, jak může být odvětví pivovarnictví ještě udržitelnější a inovativnější, aby co nejlépe splňovalo požadavky spotřebitelů. Český svaz pivovarů a sladoven také představil plány na zápis české pivní kultury na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Pivovarníci, dodavatelé, politici, zástupci spotřebitelů a další během týdne oslavovali sektor piva, diskutovali o problémech, kterým odvětví čelí, a možných řešeních, protože pivovarnictví stále pokračuje ve zotavování se z krize COVID-19 a současných ekonomických problémů.

Letošní Brewers Forum zahájil prezident The Brewers of Europe Lasse Aho: „Jsem rád, že mohu v Praze přivítat pivovarníky z celé Evropy i zbytku světa. Naše odvětví se vyrovnává s výzvami dnešní doby: v Evropě je nyní více než deset tisíc pivovarů, které vyrábějí stále udržitelněji a zároveň přispívají k evropské ekonomice. Jsme inovativní, kreativní, zodpovědní a spojujeme lidi. Můžeme být na sebe hrdí."

Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven se svěřila, že ji mrzí, že tuto vrcholnou pivovarnickou akci zastiňuje čerstvé rozhodnutí vlády výrazně zvýšit daňovou zátěž českého piva, a podpořit tak negativní trend přesunu konzumace piva z hospod do domácností, který ohrožuje hospody zejména na menších městech a vesnicích.

Setkání na fóru bylo příležitostí pro pivovarníky a jejich příznivce, aby společně hleděli do budoucnosti s optimismem, kreativitou, solidaritou, a společně se snažili zajistit pivu zářnou budoucnost. Klíčovým tématem letošního ročníku byla udržitelnost, protože dodavatelský řetězec piva pokračuje v hledání způsobů, jak snížit svou ekologickou stopu a zlepšit oběhové hospodářství. Jednání se zabývali také tím, jak snížit emise uhlíku, zlepšit oběhové hospodářství vody a celkově vařit pivo udržitelným způsobem.

Na  následujícím odkaze se dozvíte více informací o Brewers Foru.