logo

Nejlepším světlým ležákem za rok 2023 je Zubr Gradus

Třiadvacátý ročník degustační soutěže České pivo ocenil nejlepší piva za rok 2023, a to v šesti kategoriích. Vyhlášení proběhlo na Svatováclavské slavnosti českého piva, tradičním galavečeru pivovarníků a sladařů, který se nově přesunul do Pražské křižovatky. Do letošního ročníku degustační soutěže se přihlásilo celkem 23 pivovarů s 90 soutěžními vzorky. Na Svatováclavské slavnosti byl také oficiálně zahájen jedenáctý ročník Dnů českého piva, a to naražením sudu vítězného ležáku.

V jednokolové degustační soutěži, kterou každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským, porota ocenila šest finálových piv z každé kategorie. Letošním vítězem kategorie světlý ležák se stal Zubr Gradus, jedenáctky ovládl Velkopopovický Kozel 11, a za nejlepší světlé výčepní pivo odborníci vybrali Litovel Moravan

Porota tvořená z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce hodnotí především senzorické vlastnosti piva, konkrétně vzhled, barvu, chuť, vůni a texturu. Pod notářským dohledem hodnotí vzorky v kategoriích – Světlý ležák, 11% světlý ležák, Světlé výčepní pivo, Tmavé pivo, Nealkoholické pivo neochucené a Nealkoholické pivo ochucené.

„Smyslem degustační soutěže České pivo 2023 je podporovat kvalitu a jedinečnost českého piva, a vyzdvihnout produkty, které patří ke špičce domácí produkce,“ říká k výsledkům soutěže Tomáš Slunečko, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven a dodává: „Jedná se o důležitou součást našich aktivit, kterými podporujeme tradici českého pivovarství a českou pivní kulturu.“

Světlé ležáky
Na první místo mezi světlými ležáky se letos probojoval Zubr Gradus, který si tak meziročně polepšil o jednu příčku. Druhé místo obsadil Konrad 12° a třetí místo získal Bernard Sváteční ležák 12. 

11% světlé ležáky
Z prvního místa v kategorii 11% světlých ležáků se může těšit Velkopopovický Kozel 11. Druhé místo si odnesl Litovel Josef 11,5% a třetí příčka patří pivu Holba Šerák.

Světlá výčepní piva
V kategorii světlá výčepní piva zvítězil Litovel Moravan. Na druhém místě následovala Radegast Rázná 10, třetí místo obsadil Zubr Gold. 

Tmavá piva
V kategorii tmavá piva již potřetí zvítězil Bernard Černý ležák 12. Druhou příčku obsadil Konrad 11° Tmavý ležák a třetí místo získal tmavý ležák Černovar Černé.

Nealkoholická piva neochucená
Mezi nealkoholickými neochucenými pivy vyhrály Krušovice hořké nealko. Pomyslnou stříbrnou medaili si odnesl Birell a na třetím místě se umístil Holba ryzí nealko.

Nealkoholická piva ochucená
Mezi nealkoholickými ochucenými pivy zvítězil Litovel Pomelo. Na dalším místě se umístil Birell Pomelo-Grep a třetí místo si udržel stejně jako vloni Litovel Řezaný citron nealko.