logo

Síň slávy českého pivovarství a sladařství má nové laureáty

Síň slávy českého pivovarství a sladařství každoročně oceňuje významné osobnosti oboru, které se zasadily o šíření a rozvoj slávy českého piva. Letos byli oceněni dva sládci, Miloš Musil a Pavel Kořínek, kteří se pivu profesně věnují už od 70. let 20. století. Během slavnostního večera byly promítnuty medailonky oceněných, kteří si za svůj profesní život vyzkoušeli všechny úseky výroby piva.

Ing. Miloš Musil získal titul na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Po nasbírání zkušeností z výroby se jako technolog podílel na inovativních projektech Jihočeských pivovarů, jedním, z nichž byl vývoj prvního československého nealkoholického piva Pita. V jeho dalším karierním působišti, pivovaru Platan, tvořil všechny typy nealkoholických piv. Tento pivovar také řídil, dělal obchodního manažera a sklepmistra. Pivovar Platan by bez něj jednoduše nebyl druhým největším výrobcem nealkoholických piv v Česku. Po odchodu do penze pracoval až do roku 2018 na pozici mistra stáčíren.

Miloš Musil

Pavel Kořínek se narodil do pivovarské rodiny, jeho kariéra tak byla zpečetěna již záhy po narození. Vystudoval Střední průmyslovou školu potravinářských technologií, a poté nastoupil v roce 1972 do náchodského pivovaru Primátor, kterému zůstal věrný po celou svou kariéru. V Náchodě postupně prošel všechna výrobní oddělení a v roce 1975 se stal mistrem výroby. Další odborné zkušenosti čerpal během zástupů ve funkci sládka v pivovarech v Trutnově a Broumově. V roce 2013 získal ocenění za pivo PRIMÁTOR Weizen, a to v kategorii Nejlepší pivo světa na prestižní londýnské soutěži World Beer Awards. Od svého nástupu do náchodského pivovaru se podílel na jeho postupné modernizaci, čímž významně přispěl k jeho konkurenceschopnosti. A ani po odchodu do penze nezahálí a v pivovaru plní funkci obchodního sládka. Dohlíží tak na správnou péči o pivo v restauracích a hospodách. Také seznamuje veřejnost při prohlídkách náchodského pivovaru s tajemstvím výroby piva.    

Pavel Kořínek