Fakta a zajímavosti

Pivo je náš národní nápoj a často je předmětem diskusí. Přesto tu možná objevíte něco, co jste o tomto zlatavém moku nevěděli.

  • Tekuté zlato se v Čechách vaří přes tisíc let. Dříve se vařilo téměř v každém městě, dnes je to záležitost odborníků a nejmodernějších technologií,
  • ČR se pyšní velkou rozmanitosti, najdeme zde pivovary různých velikostí, od nejmenších – řemeslných až po ty největší.
  • 90 % produkce v ČR tvoří světlé pivo plzeňského typu – Pilsner (Pils) beer.
  • Plzeňský typ piva je prototypem světové kategorie světlého ležáku.
  • V České republice je největší spotřeba piva na světě – přes 140 l/osobu/rok.
  • Pivo je významnou součástí české historie a posiluje dobrou pověst ČR po celém světě.
  • V roce 2008 bylo „České pivo“ zapsáno jako Chráněné zeměpisné označení EU.
  • Patronem českého piva je svatý Václav.
  • V roce 2010 bylo v celonárodní anketě zvoleno české pivo mezi sedmi divy Česka.

Rekordní výstav piva v roce 2016 podpořen exportem i vyšší spotřebou na tuzemském trhu

Praha, 24. dubna 2017 – Pokles spotřeby piva v České republice se loni zastavil. Výstav piva pro tuzemský trh vzrostl oproti roku 2015 o 1,3 procenta. Zatímco předloni se v ČR zkonzumovalo 16,2 milionu hektolitrů piva, loni to bylo takřka 16,4 milionů hektolitrů. Poslední nárůst spotřeby piva na tuzemském trhu pivovary přitom zaznamenaly v roce 2013. Spotřeba piva na obyvatele se v ČR drží na 143 litrech. Daří se i exportu českého piva do zahraničí.

Pivo v české historii a kultuře

Nejen s českou historií, ale i s českým národním nápojem je spojena osoba svatého Václava, kterého v roce 1357 jmenoval Karel IV. patronem českého piva.

Ekonomické přínosy pivovarnictví

Pivovarský sektor ročně odvede na daních 29 mld. Kč a vytváří pracovní příležitosti pro 65 000 lidí...

Pivo v české společnosti

Český svaz pivovarů a sladoven dlouhodobě spolupracuje s Centrem pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR na prezentaci výsledků tradičního výzkumu CVVM o vztahu obyvatel České republiky k pivu.

Historie českého pivovarnictví

993 – Při vysvěcení Břevnovského kláštera druhý český biskup Vojtěch údajně mnichům zakázat vařit pivo, protože se přípravě a pití piva věnovali více než své řeholi.

1034–1055 – Nadační listina knížete Břetislava I. je nejstarším dokladem o pěstování chmele, ve kterém Břetislav I. přidělil kapitule ve Staré Boleslavi desátek z chmele pěstovaného na dvorech v Žatci a Mladé Boleslavi......